Zagrajmy w dorosłość!
W trakcie projektu pn. „Zagrajmy w dorosłość!” , realizowanego w ramach Wielkopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych tworzymy grę planszową, która pomoże osobom w wieku od 13 do 18 lat z niepełnosprawnością ruchową i lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej nabyć lub utrwalić umiejętności niezbędne do samodzielnego życia na co dzień. Zrobienie śniadania, czy wysyłka listu poleconego to dla większości z nas zadania banalne. Dla wielu z przyszłych graczy są to prawdziwe wyzwania. Nie chcemy ich wyręczać, lecz wesprzeć w przyjazny sposób w dalszym rozwoju. Aby nasza gra była „wciągająca” dla młodzieży i kojarzyła jej się z przygodą, a nie obowiązkiem, współpracujemy z doświadczonymi projektantami gier edukacyjnych z Fundacji Gerere. W przeszłości zrealizowali oni m.in. Projekt Labirynt dla młodzieży z Zespołem Aspergera.
W pracy nad innowacją korzystamy z wiedzy i doświadczenia specjalistów z zakresu pedagogiki, psychologii i coachingu. Działają z nami pracownicy poznańskich ośrodków, w których uczy się niepełnosprawna młodzież. Przede wszystkim jednak słuchamy z uwagą oczekiwań i pomysłów, które wobec gry zgłaszają sami młodzi ludzie oraz ich rodzice.
Ostatecznie przygotowana gra będzie testowana w internatach trzech placówek edukacyjnych, a także w domach rodzinnych ON. 24 młodych graczy „przejdzie” przez jedną rozgrywkę, składającą się z ośmiu zadań. Będą mogli korzystać ze wsparcia asystentów, zwłaszcza w realizacji trudniejszych czynności. Dzięki temu wsparciu, niepełnosprawna młodzież wzmocni swoje kompetencje w zakresie określania swoich potrzeb, podejmowania decyzji i budowania relacji.
Po przetestowaniu gry, każda organizacja, szkoła, czy osoba prywatna będzie mogła bezpłatnie pobrać z Internetu pakiet gracza i wydrukować go. Ogólnie dostępny będzie także podręcznik wdrażania innowacji, zawierający m.in. podpowiedzi dotyczące animowania gry oraz listę zadań dla graczy.
Innowacja jest realizowana w ramach projektu grantowego „Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego- Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jej wdrażanie trwać będzie do grudnia 2018 roku. O bieżących działaniach związanych z projektem mogą Państwo przeczytać na blogu pod internetowym adresem: https://www.inkubatorwins.pl/zagrajmy/. Zapraszamy do lektury!